OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

{°-°}  Vitajte na mojej stránke {°-°}

♥ Choroba králika ♥
Myspace Cursors @ JellyMuffin.comMyspace Layouts & cursors

Choroby tráviaceho traktu
Chovateľ ich ľahko spozoruje. V priebehu 2 až 3 dní sa zníži príjem krmiva a zastavuje sa rast. V ďalšej fáze dochádza k zápche alebo k hnačke. Hnačka je mierna, pozostávajúca z malého množstva tekutých exkrementov, ktoré znečisťujú zadné končatiny. V ďalšom štádiu prestávajú žrať a nakoniec hynú.

Kokcidióza
Je to typická choroba. Je známy aj jej pôvodca. Na jeho cyklus sú dostupné preventívne aj liečebné prostriedky. Kokcýdie sú jednobunkové parazity, ktoré sa rozmnožujú pohlavne aj nepohlavne. Vyvíja sa hlavne v pečeni a črevách. Základné klinické znaky sú: malátnosť, menšia spotreba sena, hnačka. V závislosti od druhu sa tieto znaky vyskytujú 4 až 6 deň po infekcii. Na 14 až 16 deň po infekcii dochádza k normálnemu príjmu krmiva.

Bakteriálna enterída
V niektorých prípadoch sa hnačka prejavuje vylučovaním mäkkých peliet, ktoré sú pokryté vrstvou želatinóznej substancie. V črevách sa nachádza väčšie množstvo hlienu.

Enterotoxénia- kolibacilóza
Choroba sa vyvíja v priebehu 3 až 4 dní a úhyny sa zvyšujú aj bez predchádzajúcej hnačky. Zdravý zajac je hostiteľom malého množstva kolibaktérii. Terapia ochorenia je väčšinou neúčinná.

Myxomatóza
Je nebezpečná vírusová choroba prenášaná hlavne hmyzom. Na ochranu bola vyvinutá vakcína s ochranou na jeden rok.

Pastereulóza
Ochorenie prebieha v rôznych formách a postihuje viaceré orgány. Najčastejšie je to zápal pľúc, spojoviek a zmeny na slizniciach dýchacích ciest.

Spirochetóza
Ochorenie sa šíri kontaktom zvierat pri párení. Postihnuté zvieratá majú začervenané pohlavné orgány. Prevencia choroby spočíva v dôkladnom prezeraní pohlavných orgánov. V pokročilom štádiu sa tvoria chrasty. Niekedy aj na iných miestach.

Svrab
Je to kožné ochorenie. Lokalizácia je na vnútornej strane zvukovodu. Najprv je to zápal, neskoršie sa na koži vytvárajú žltohnedé chrasty.

Nádcha
Králiky často ochorejú v dôsledku negatívneho vplyvu okolia, ak sú chované v nevhodných podmienkach. Prvým príznakom je vodnatý výtok z nosa a kýchanie. Pôvodcami sú rezistentné baktérie. Nádchu môže mať králik veľmi dlho a ajac môže postupne chudnúť. Sprievodným znakom sú zalepené oči a noc, zježená srsť. Liečba býva úspešná. Vhodnejšia je preventívna vakcinácia.

Úpal
Králiky ťažko znášajú teplo. Príznakom úpalu je rýchlejšie dýchanie, chvenie, rozčúlenie a nekoordinované pohyby. Králika treba preniesť do chladnej miestnosti a chrániť ho pred rozrušením. Na hlavu a nohy položiť vlhkú handričku. Zlyhaniu srdca zabránime tak, žwe mu podáme pol kávovej lyžičky zrnkovej kávy. Rýchlo vyhľadajte veterinára.

Ochrnutie

Ochrnutie postihuje predovšetkým končatiny a spodné stavce. Ochrnutie je u králikov pomerne časté. Zabráňte králikovi, aby skákal z klietky, zo stola alebo z iných vysších vecí. Príčinou ochrnutia môže byť nedostatok vitamínov alebo rôznych infekcii.

Chyby zubov
Ak králiky chudnú a stále menej prijímajú potravu, môžu mať chyby zubov. Ak sa rezáky dostatočne neobrusujú a prerastú, prijímanie potravy je ťažšie. Treba vyhľadať veterinára.

Králičí mor
Je to vírusová chroba. Má rychly priebeh. Králikovia majú kŕče a príznaky dusenia. Táto choroba sa prenáša priamym kontaktom alebo bodavým hmyzom (komáre) . Tejto chrobe sa dá predísť hlavne očkovaním alebo ochranou pred komármi. Imunita po očkavaní trvá asi pol roka. Očkuje sa samostatne alebo spolu s vakcínou proti myxomatóze. Táto choroba je nevyliečiteľná chroba, králik zomiera rýchlo.